Yalovalı Kore Gazileri onuruna davet

Türkiye Muharip Gaziler Derneği Yalova Şube Başkanı Şakir Güner, 1951’deki Kumyangjang-ni Savaşı’nda bizzat yer almış dernek üyelerini ağırladı.

Dernek Başkanı Güner, 1950-53 yılları arasında Kuzey-Güney Kore arasındaki savaşlara Birleşmiş Milletler şemsiyesi altında Türkiye Cumhuriyeti’nin bir tugay (5090 kişi) seviyesinde katıldığını hatırlattı.

25-27 Ocak 1951’deki Kumyangjang-ni Savaşı’nda bizzat yer almış Türkiye Muharip Gaziler Derneği Yalova Şubesi’ne kayıtlı Kore gazileri, Güner tarafından dernek binasına davet edildi. Güner’in Kore Savaşlarının çıkış nedenlerinin, nasıl sonuçlandığının ve nelere mal olduğunu anlattığı kısa konuşmadan sonra, derneğe kayıtlı en yaşlı Kore Gazisi Behçet Akbin (87) önce en çok kayıp verilen Kunuri Savaşı’nı, daha sonra da Kumyangjang-ni Savaşı’nı detaylarıyla anlattı.

Zaman zaman duygusal anların da yaşandığı toplantıda gazilerin gözleri doldu. Toplantıya eşleriyle katılan gaziler, Güner’e teşekkür ederek bu tür toplantıların sıklıkla yapılmasını önerdi. Güner de kendilerine çok değer verdiklerini söyleyerek katılımlarından dolayı teşekkür etti. Davet, ikramım ardından sona erdi.

Benzer Haberler

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Yalova'nın Gururu © 2013 - Tüm Hakları Saklıdır.

>