işsizlik

İşkur 2 bin Yalovalıya iş buldu

İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu (İİMEK) 2014 yılının ilk olağan toplantısında, 2013 yılında İŞKUR tarafından 2 bin 152 kişinin bir işe yerleştirildiği açıklandı Erhan ERDOĞAN Yalova Valisi Esengül Civelek başkanlığında gerçekleşen toplantı Yalova Valiliği’nde yapıldı

İŞİl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu (İİMEK) 2014 yılının ilk olağan toplantısında, 2013 yılında İŞKUR tarafından 2 bin 152 kişinin bir işe yerleştirildiği açıklandı Erhan ERDOĞAN Yalova Valisi Esengül Civelek başkanlığında gerçekleşen toplantı Yalova Valiliği’nde yapıldı. Açılış konuşmasını yapan Vali Civelek, 2013 yılında gerçekleştirilen verimli bir dönemi, 2014 yılında da hep birlikte işbirliği içerisinde gerçekleştirileceğini ifade etti. Toplantıda; 2013 yılı İİMEK kararları doğrultusunda yapılan çalışmalar ve 2013 yılı faaliyet raporu değerlendirildi. 2014 yılında istihdam ve mesleki eğitime yönelik yapılacak çalışmalar planlandı.

2013 yılı faaliyet raporuna göre; 2013 yılında İŞKUR’ca 168 kurs programı düzenlendi. Toplamda bin 307 kişi kurslardan faydalandı. Yalova’da 2013 yılı itibariyle İŞKUR tarafından toplamda 2 bin 152 kişi işe yerleştirildi. 2012’ye göre özel sektör işe yerleştirme sayısında yüzde 63 artış yaşandı. İİMEK Kurulu’nun aldığı kararlar gereği, bugüne kadar İŞKUR’ca aktif istihdam programlarına harcanan ödenek miktarının ise 2 milyon 273 bin 405 lira olduğu bildirildi. İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu’nun almış olduğu karar doğrultusunda daha önceki yıllarda İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu bütçesinden önemli bir kaynak ayrılarak yaptırılan işgücü piyasası araştırması bu kez tamamen Çalışma ve İŞKUR personeli ile yürütülmüş ve herhangi bir maliyet harcanmadan tamamlandığı ifade edildi.

Toplantıda ayrıca işgücü piyasasının sektörel durumu, işgücü talepleri ve işgücü piyasası araştırması sonucu oluşturulan aktif programlar taslağı görüşülerek onaylandı. 2014 yılı içerisinde açılması düşünülen mesleki eğitim kurslarının ağırlıklı olarak istihdam garantili olacak şekilde yapılması Yalova’da, yoksulluk ve işsizlikle mücadelede, istihdam imkânları oluşturularak vatandaşlara gelir etkisi ile önemli katkılar sağlamanın yanında, kamu hizmetlerinin vatandaşlara etkin sunulmasına katkı sağlayan Toplum Yararına Çalışma Programlarının bütçe imkânları doğrultusunda 2014’te de devam etmesi kabul edildi. Yeni mezun veya iş tecrübesi kazanmak isteyen iş arayanların, işyerlerinde çalışarak iş tecrübesi edinmeleri, mesleki yeterliklerini geliştirebilmeleri, işyerinde istihdamlarının sağlanabilmesini amaçlayan “İŞKUR İşbaşı Eğitim Programlarımın başvuru şartlarının kolaylaşması nedeniyle, bu programlardan daha fazla işverenin faydalanması konusunda tanıtım ve işyeri ziyareti çalışmalarının yapılması da kararlaştırıldı.

Benzer Haberler

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Yalova'nın Gururu © 2013 - Tüm Hakları Saklıdır.

>