Yalovalı kadınlar için mesleki eğitim projesi

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından hazırlanan “Gönül Elçileri Projesi”nin ikinci aşaması olan “Kadınlar İçin Mesleki Eğitim Projesi”, Yalova’da tanıtıldı.

Vali Esengül Civelek, tanıtım toplantısında yaptığı konuşmada, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın başlattığı ve Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından yürütülen projenin ikinci aşamasına başladıklarını bildirdi.

Projenin amacının, eğitim seviyesi düşük, ekonomik bakımdan yetersiz koşullarda olan, imkansızlıklar içinde okuyamamış genç kızlara ve kadınlara mesleki mesleki eğitim kazandırarak istihdam edilebilirliğini sağlamak olduğunu dile getiren Civelek, şöyle konuştu: “Projenin ilimizde hayata geçirilmesi, başarıyla yürütülmesi sürecinde ilgili kamu kurum ve kuruluşlarımızın, gönül elçilerimizin ve rol modeli olan kadınlarımızın desteği, iş birliği, gönül birliği ve güç birliği büyük önem taşıyor. Geçmişte genç kızların ve kadınların eğitimleri çeşitli nedenlerle yarım kaldı. Bu eksikliğin giderilmesi için çalışılıyor.

Bu projedeki ilk amaç; kadınların yaşlarına bakılmaksızın açık ortaokul, açık lise ve açık meslek liselerine kayıt yaptırmalarını sağlamaktır. Halk Eğitim Merkezleri aracılığıyla kurslar düzenleniyor. Hedef kitle ilkokul, ortaokul ve ilköğretim mezunu olan tüm kadın ve genç kızlardır. İl genelinde 3 bin 200 kişiye ulaşıldı. Ayrıca komisyonlar marifetiyle köyler ve kurslar dolaşılarak bilgilendirme çalışmaları yapıldı.

Bu toplantılar sonucunda, açık ortaokula kesin kayıt yaptıran kadınların sayısı 500’e, açık lise ve açık mesleki liseye ön kaydını yaptıran kadınların sayısı ise 250’ye yaklaştı.” İl merkezi ve ilçelerde gerçekleştirilen toplantılarda, mülki amirler ve eşlerine, belediye başkanlarına, kamu kurum ve kuruluş çalışanlarına, sivil toplum kuruluşları üyelerine, muhtarlara ve halkın her kesimine “Kadınlar İçin Mesleki Eğitim Projesi”nin tanıtıldığı belirtildi.

Benzer Haberler

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Yalova'nın Gururu © 2013 - Tüm Hakları Saklıdır.

>