Susuzluk tehlikesine çözüm Kurtköy Deresi

Son 50 yılın en kurak dönemini yaşayan Yalova’da yüzde 15 seviyelerine düşen Gökçe Barajı’na Kurtköy Deresi can verecek. Orman ve Su İşleri Bakanlığı’nın talimatı ile derivasyon projesi çalışmasına başlayan DSİ, bu suyu baraja taşıyacak. DSİ, ayrıca 30 ila 40 noktada sondaj kuyuları açacak.

Yalova’da susuzluğa çare aranırken, bu konudaki en önemli proje sayılan Kurtköy Deresi’nin suyunun Gökçe Barajı’na aktarılması çalışmalarına başlandı. Derivasyon projesi için bir süredir çalışma yapılıyordu. DSİ, bu derenin su kalitesini tahlil etmeyi bitirerek proje aşamasına geldi. Bakanlık talimatı ile projenin tamamlanmasının ardından baraja su taşıyan kaynaktan daha kuvvetli olan Kurtköy Deresi havzaya akıtılmaya başlanacak. DSİ, yaz aylarında da kuraklık olma ihtimaline karşı bir acil durum planını daha hayata geçirmeye başladı. İl genelinde belirlenen 30 ila 40 noktada sondaj kuyuları açılacak. Bu kuyulardan çıkan su direk su depolarına aktarılarak vatandaşların ihtiyacı karşılanmaya çalışılacak.

Yetkililer, ildeki susuzluğun daha da kronik bir hale gelmemesi için belediyeleri uyardı. Özellikle kaldırım sulama, araç yıkama, bahçe sulama gibi durumların barajdaki içme suyu seviyesini daha da düşürdüğünü dile getiren yetkililer, “Belediyeler bu konuda halkı uyarmalı. Gerekli durumlarda kanunun ön gördüğü cezai müeyyideler devreye sokulmalı. İçme maksadı dışındaki su kullanımlarının önüne geçilmesi ile yüzde 20’lik tasarruf sağlanması mümkün. Diğer yandan Yalova merkez, Çınarcık ve Kadıköy’de su sarfiyatı anormal derecede yüksek. Buralarda su tüketimi Türkiye ortalamasının 3 katına kadar çıkabiliyor” dedi.

Benzer Haberler

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Yalova'nın Gururu © 2013 - Tüm Hakları Saklıdır.

>