Yalova’ya 254 milyar liralık kamu yatırımı yapıldı

Yalova’ya 2013 yılında toplam 254 milyar liralık kamu yatırımı yapıldığı bildirildi.

İl Koordinasyon Kurulu toplantısı Vali Esengül Civelek başkanlığında yapıldı. İl Özel İdaresi toplantı salonunda yapılan ve kurum müdürleri ile belediye başkanlarının hazır bulunduğu toplantının açılış konuşmasını yapan Vali Esengül Civelek, “2013 yılında Yalova’daki yatırımcı ve proje sahibi kuruluşlar özen ve hassasiyet içerisinde çalışmalarını sürdürmüşlerdir. Yeni projelerin de başarılı ve verimli bir şekilde gerçekleştirileceğine inanıyorum. Yatırımların ilimize ve Yalova halkına hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

Toplantı, Yalova’nın sosyo ekonomik verileri, gerçekleştirilen yatırımlar ve dev projelerin yer aldığı sunumla devam etti. Türkiye’nin en küçük ili olan Yalova’nın sosyo ekonomik gelişmişlik sıralamasında 13. sırada ve insani gelişmişlikte ise 2. sırada geldiği ifade edildi. Yalova’nın kişi başına elektrik tüketiminde ilk beşte yer aldığı dile getirildi.

Yalova’ya yapılan kamu yatırımlarının en önemli kısmını Yalova’dan da geçen Gebze-Orhangazi-İzmir otoyolu ve Körfez geçişi projesi oluşturdu. Proje için 2013 yılında 9 milyar dolar yatırım yapıldığı belirtildi. Yalova’nın 2013 yılı değerlendirmesinde dikkat çeken önemli bir nokta ise, Yalova’dan gerçekleştirilen gemi ve yat ihracatındaki büyük artış oldu. Buna göre Yalova, gemi ve yat ihracatının yüzde 24’ünü karşılayarak İstanbul’un ardından ikinci sırada yer aldı.

Yalova’da 2013 yılında gerçekleşen büyük yatırımların başında Çınarcık Huzurevi inşaatı, Yalova Sağlık Kompleksi, Merkez Çok Amaçlı Spor Salonu, Geofit Bahçesi, Gemi İhtisas OSB kamulaştırmaları, Armutlu Meslek Yüksekokulu inşaatı, Yarı Olimpik Yüzme Havuzu, Termal 500 kişilik öğrenci yurdu, Armutlu Kapaklı Balıkçı Barınağı, Çevre Şehircilik İl Müdürlüğü, Liman Başkanlığı binası gibi yatırımlar yer aldı.

Benzer Haberler

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Yalova'nın Gururu © 2013 - Tüm Hakları Saklıdır.

>