Türkiye’nin ilk Geofit Bahçesi Yalova’ya kuruluyor

Türkiye’nin ilk ‘Geofit Bahçesi’ ANKARA TİCARET- Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehmet Mehdi Eker, Türkiye’nin ilk Geofit Bahçesinin temelini Yalova’da atacak

Türkiye’nin ilk ‘Geofit Bahçesi’ ANKARA TİCARET- Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehmet Mehdi Eker, Türkiye’nin ilk Geofit Bahçesinin temelini Yalova’da atacak. Bahçe, barındığrıdığı endemik ve toplam tür sayısıbakımından dünyada birinci sırada yer alacak. Türkiye, dünyanın en zengin biyolojik çeşitliğine sahip ülkelerinden birisidir ve 4 bini endemik olmak üzere toplam 12 binin üzerindeki bitki türüne ev sahipliği yapmaktadır. Biyolojik çeşitliliğin en önemli unsurlarından biri geofitler yani yumrulu ve soğanlı bitkilerdir. Türkiye Florasından bitki toplamaya 2000 yılında başlanmış olup, şu ana kadar 1000 geofit türü toplanmış, yaklaşık 100 bin adet bitki Yalova’da tesisi devam eden “Türkiye Geofit Bahçesi”nde muhafaza altında tutulmaktadır. Türkiye Geofit Bahçesi, barındırdığı endemik türler ve toplam tür sayısı bakımından dünyada birincisırada yer alacaktır. Bahçe, 5 bölümden oluşmaktadır: Alpin Sera (Türkiye’de ilk), Yetiştirme ve Çoğaltım Serası, Sergileme Alanı, Peyzaj Alanları, Laboratuvar ve herbaryum kompleksi. Türkiye Geofit Bahçesi, fiziksel yapılar, seralar kompleksi, giriş kompleksi ve açık alanlar olmak üzere toplam 20.000 m2 den oluşacaktır.

TÜRKİYE GEOFİT BAHÇESİNDE YÜRÜTÜLECEK FAALİYETLER ¦

Türkiye geofitlerinin tamamının koleksiyonları oluşturularak muhafazası sağlanacak ve gelecek nesillere aktarılması temin edilecektir. ¦ Dünya standartlarında laboratuvar, herbaryum ve kütüphane kurulacaktır. ¦ Okul öncesi ve okul çağı çocukları ile lisans, yüksek lisans, doktora öğrencileri ve vatandaşlarımız çeşitli eğitici, öğretici ve eğlendirici kurs ve programlarla eğitilecektir. ¦ Yapılan araştırmalar ve çalışmalar; konferans, seminer, sergiler, gösteriler ve çeşitli yayınlarla tanıtılacaktır. ¦ Nesli tehlike altında bulunan, hızla azalan ya da nadir bulunan bitkiler koruma altına alınacak, üretimleri yapılacak, tohumları saklanacak ve doğal popülasyonunu zenginleştirme projeleri uygulamaya konacaktır. ¦ Ekonomik yönden yarar sağlayacak potansiyele sahip geofitler üzerinde çeşit geliştirme çalışmaları yapılarak ülkemiz ekonomisine katkı sağlanacaktır. Ülkemizde bir ilk olan Türkiye Geofit Bahçesi’nin temeli Gıda Tarım ve Hayvancılık BakanıMehmet Mehdi Eker tarafından, 20 Ocak 2014 tarihinde saat 14.00’de Yalova Atatürk Bahçe Kültürleri Merkez Araştırma Enstitüsü’nde atılacaktır.

Benzer Haberler

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Yalova'nın Gururu © 2013 - Tüm Hakları Saklıdır.

>