Atatürk’ün Yalova çiftliği onarıldı

Atatürk’ün Yalova’daki köşklerinden birisi olan TİGEM arazisi içerisindeki Atatürk Köşkü’nün bakım ve onarım çalışması tamamlandı.

1929 yılında Atatürk’ün emri ile Yalova’da ki TİGEM arazisi içerisinde inşa edilen Baltacı Çiftliği Köşkü TİGEM’le yapılan bir anlaşma ile Yalova Valiliğine devredilmişti. Milli Saraylar Daire Başkanlığınca da onaylanarak 2013 yılında yıpranan ve bazı yerleri deforme olan köşkün bakım ve onarım çalışmalarına başlandı. Köşk yaklaşık 8 ay süren çalışmalar ile neredeyse sil baştan elden geçirildi. Onarımı tamamlanan köşk yine eski adı olan, “Baltacı Çiftliği Atatürk Köşkü” adı ile önümüzdeki günlerde müze olarak ziyarete açılacak.

TİGEM Atatürk Köşkü

Atatürk Yalova’ya ilk geldiği tarihlerde Baltacı Çiftliği’ndeki köşkte misafir olarak kalmıştır. Atatürk Köşkü 1929 yılında yapıldıktan sonra, yeni yaptırdığı köşkte kalmaya başlamıştır. Bu köşk 1981 yılında restore edilmişti. Köşk iki katlı ahşap karkas bir yapıdır. Bahçe içerisinde oluşundan ötürü de iki sıra halindeki pencerelerle aydınlatılmıştır. İçerisinde sofa etrafında odalar sıralanmıştır.

Benzer Haberler

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Yalova'nın Gururu © 2013 - Tüm Hakları Saklıdır.

>