Yalovalılar grip salgınına karşı ne yapmalı?

Yalova Halk Sağlığı İl Müdürü Dr. İbrahim Dedecan tüm yurdu saran grip salgını hakkında bilgilendirme yaptı.

Adeta tüm Türkiye’yi yatağa düşüren ve bu yıl çok daha etkili olan grip salgını hakkında vatandaşları bilgilendiren Yalova Halk Sağlığı İl Müdürü Dr. İbrahim Dedecan hastalıktan korunma yolları, yakalandıktan sonra ise yapılması gerekenler hakkında bilgiler aktardı.

Dedecan açıklamasında şu bilgilere yer verdi;
“Grip özellikle kış aylarında (aralık, ocak, şubat, mart) daha sık görülen ve influenza virüslerinin neden olduğu bir enfeksiyon hastalığıdır. Mevsimsel özellik gösteren hastalık daha çok üst solunum yollarını tutar.

Hastalığın belirtileri arasında baş ağrısı, yüksek ateş, halsizlik, yorgunluk, boğaz ağrısı, burun akıntısı, hapşırık ve kuru öksürük bulunur. Ateş çoğu kez 38°C’nin üzerindedir. Belirtiler genellikle 2-3 günden sonra hafifler.

Grip çok kolay ve hızlı bulaşan bir enfeksiyondur. Kişi hapşırdığında ya da öksürdüğünde virüs su damlacıkları halinde havada yayılır. Aynı ortamda bulunan kişilerin bu havayı solumasıyla virüs solunum yollarına girer ve buraya yerleşir. Böylece sağlıklı kişi de bu enfeksiyonla tanışmış olur. Hastalığın kuluçka süresi ortalama 2 gündür.

Grip (influenza) tedavisinde antibiyotikler etkili değildir ve çoğu zaman gereksiz olarak kullanılmaktadır. Gereksiz antibiyotik kullanımı, bakterilerde direnç gelişimine neden olarak bazı enfeksiyonların tedavisini geciktirdiği gibi tedavi masraflarını da artırmaktadır. Antibiyotikler, hastalık sırasında ikincil olarak görülen bakteriyel enfeksiyonlar (sinüzit, zatürree ve orta kulak iltihabı gibi) geliştiğinde kullanılmalıdır. Bol sıvı alımı ve istirahatın tedavide önemli yeri vardır. Bolca sıvı gıdalar alınmalı, sebze ve meyve tüketilmelidir. Parasetamol ve diğer antigribal ilaçlar doktor gözetiminde kullanılabilir.

Mevsimsel grip ülkemizde ve dünyada her yıl milyonlarca insanı etkilemekte ve oldukça fazla sayıda hastane yatışlarına ve ölümlere neden olmaktadır. Ülkemizde grip hastalığını izlemek, olası salgınları önceden fark etmek, grip virüsünün yaygınlığını ve tiplerini tespit etmek, elde edilen bilgilerle ülkemizi dünya genelindeki bilgiler ile birlikte değerlendirmek ve sonuç olarak vatandaşlarımızı gripten korumak amaçları ile Sağlık Bakanlığımız bünyesinde 2005 yılından beri “Sentinel İnfluenza Sürveyansı” programı ile takip edilmektedir”.

Benzer Haberler

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Yalova'nın Gururu © 2013 - Tüm Hakları Saklıdır.

>