Yalova’nın suyu bitmek üzere

Türkiye Erozyonla Mücadele Ağaçlandırma ve Doğal Varlıkları Koruma Vakfı Yalova İl Temsilcisi Faruk Tezcan, “Yalova’nın tek su kaynağı Gökçe Barajı sinyal vermeye başladı. Yapılan ölçümlerde 40 günlük suyumuzun kaldığı anlaşıldı” dedi.

Tezcan, gazetecilere yaptığı açıklamada, yağışların az olması nedeniyle barajdaki su seviyesinin hızla düştüğünü bildirdi. Kentte en son 4 yıl önce su sıkıntısı yaşandığını hatırlatan Tezcan, şöyle devam etti:

“Yalova’nın tek su kaynağı Gökçe Barajı sinyal vermeye başladı. Yapılan ölçümlerde 40 günlük suyumuzun kaldığı anlaşıldı. Yağışların olmaması halinde susuzluk tehlikesi kapımızda bekliyor. Sorun her ne kadar küresel iklim değişikliğine bağlı bir sorun olsa da biz Yalovalılar, Gökçe Barajı’na yeterince sahip çıktığımızı söyleyemeyiz. Taş ocakları yerel olarak en büyük tehdit kaynağımızdır. İnadına genişliyorlar, su kaynaklarımızı yok ediyorlar, ormanlarımızı tahrip ediyor yağış rejimimizi etkiliyorlar. Yerel olarak ikinci büyük tehdit ise baraj havzasında imar yoğunluğunun artırılmak istenmesidir. Baraja su taşıyan dere üzerine alabalık tesisleri, restoranlar kuruluyor. Havzada dev turistik yatırımlar başlayacak. Bunun altyapısı yapılan plan değişiklikleriyle oluşturuldu.” Tezcan, TEMA Vakfının, termal turizm merkezinin 1/25.000, 1/5000 ve 1/1000’lik planlarına karşı dava açtığını hatırlattı. Bu davaların sürdüğü bilgisini veren Tezcan, şunları kaydetti: “Bir taraftan da planlar, Termal Belediyesi tarafından uygulanıyor. Bu planların hazırlanabilmesi için Gökçe Barajı korunmasıyla ilgili Su Kirliliği Kontrolü Yönetmeliğine özel hükümler konularak değiştirildi ve planlar bu değiştirilen hükümlere göre yapıldı. Özel hüküm belirleme çalışmasının barajın korunması değil, koruma kuşaklarının yapılaşmaya açılması yönünde hazırlandığı gerekçesi ile 14 Haziran 2010’da TEMA tarafından dava açıldı. Dosya, Danıştaya gönderildi. Yürütmeyi durdurma kararı verildi. Dava devam ediyor. 23 Ocak’ta davayla ilgili bilirkişi heyeti gelerek yerinde inceleme yapacak. Öte yandan Yeşil Körfez Su Birliği tarafından aynı konuyla ilgili açılan bir başka dava için 14 Ocak’ta bilirkişi heyetinin kente geleceğini biliyoruz.”

Benzer Haberler

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Yalova'nın Gururu © 2013 - Tüm Hakları Saklıdır.

>