Koçal: “Bilişim devrimi Yalova’da başladı”

Yalova Belediye Başkanı Yakup Koçal, “Bilişim sektörünü kullanarak Türkiye’de bir devrim yaptık. İddiayla söylüyorum; gelecekte torunlarımız, ‘Türkiye, bilgi toplumuna giderken yönetim tarzının devrimini Yalova’da gerçekleştirdi’ diyecek” dedi.

Koçal, TİGEM’de düzenlediği toplantıda, Bahçelievler ve Gaziosmanpaşa mahallesi sakinleriyle bir araya geldi. Yalova’nın kalkınmasında 3 sektörün önemli olduğuna dikkati çeken Koçal, şöyle konuştu:

“Bilişim sektörünü kullanarak Türkiye’de bir devrim yaptık. İddiayla söylüyorum; gelecekte torunlarımız, ‘Türkiye, bilgi toplumuna giderken yönetim tarzının devrimini Yalova’da gerçekleştirdi’ diyecek. Türkiye kabul etti. Kısa zamanda, adına Zamandan Mekandan Bağımsız Kamu Yönetim Sistemi var. Bunlardan biri de zamanında Bilişim OSB dediğimiz, şimdi ise kalıp sektörüyle bütünleşen, bütün sanayinin teknolojik üretimini yapan yüksek katma değerli teknoloji merkezimiz olacak. En az 5-6 bin kişi orada çalışacak. Yan sektörüyle bu sayı 10 binleri bulacak. Hukuki süreci sona erdi, 2015 sonunda hayata geçecek. Eğitimli, üniversite mezunu çocuklarımızın artık İstanbul’a gitmesini istemiyoruz. Nitelikli istihdamı Yalova’da bulsunlar istiyoruz.” Yalova Belediyesi olarak desteklenen sektörlerden birinin de eğitim sektörü olduğunu vurgulayan Başkan Koçal, “Yalova Üniversitesi’ni yıllardır arzu ettik. Şu anda öğrenci sayısı 10 bini buldu. Birkaç sene sonra 20 bini aşacak” ifadesini kullandı. Kentin ekonomik ve kültürel kazanımı için turizm projeleri hazırlandığını dile getiren Koçal, projenin altyapısının bir bölümünün hayata geçirildiğini, diğer çalışmaların ise devam ettiğini anlattı. Turistlerin otele girip çıkmasının, kente yarar getirmeyeceğini savunan Koçal, şunları kaydetti: “O faydayı sağlamak için turistin Yalova’da dolaşıp para harcaması lazım. O turistin dolaşmasını sağlayacak altyapıyı tıpkı Avrupa’da olduğu gibi hazırladık. Bunların çoğu müze. Kent Müzesi ve İbrahim Müteferrika Kağıt Müzesi’ni açtık. Göç Müzesi’nin inşaatı bitti, tefrişatına başlıyoruz. Türk Dünyası Şairler Müzesi açılacak. Bunları turistler için yapıyoruz. Sizler bir kere veya misafiriniz geldiğinde gidersiniz. Bunlar turizm projesi kapsamında yapılıyor. 16 müzemiz olacak. Bunların hepsi birkaç sene içerisinde hayata geçecek. Yalovamız ciddi bir kazanım elde edecek.”

Benzer Haberler

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Yalova'nın Gururu © 2013 - Tüm Hakları Saklıdır.

>