Süs bitkileri AR-GE merkezi geliyor

Doğu Marmara Kalkınma Ajansı (MARKA) ile Yalova Saksılı Süs Bitkileri Üreticileri Derneği arasında ‘Doku Kültürü Laboratuarı ve Test Merkezi, Araştırma ve Geliştirme Seraları, Makine Parkuru ve Satış Merkezi Projesi’nin mutabakat zabtı imzalandı.

Doğu Marmara Kalkınma Ajansı yönetim kurulu toplantı salonunda düzenlenen törende, mutabakat zabtını Doğu Marmara Kalkınma Ajansı adına MARKA Genel Sekreteri Dr. Fatih Akbulut ve Saksılı Süs Bitkileri Üreticileri Derneği adına Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah Okul imzaladı. MARKA tarafından yaklaşık 3 milyon TL’lik katkı sağlanacak söz konusu proje ile kurulması planlanan ‘Doku Kültürü Laboratuvarı’nda, bitki biyoteknolojisi kullanılarak bitkilerin verim ve kalitesinin artırılması, hastalık ve zararlı stres faktörlerin engellenmesi ve daha iyi ürün üretilebilmesi hedefleniyor.

Aynı zamanda kurulacak olan seralarda üretilen bitkilerin uygun iklimlere intibakı sağlanacak. Ayrıca ortak kullanıma yönelik makine parkuru ve üreticilerin ürünlerini pazarlayabileceği satış merkezi kurulması planlanıyor.

Benzer Haberler

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Yalova'nın Gururu © 2013 - Tüm Hakları Saklıdır.

>