Yalova Halk Sağlık soba zehirlenmelerine dikkat çekti

Yalova Halk Sağlığı İl Müdürü Dr. İbrahim Dedecan, kış aylarının gelmesi ile birlikte karbonmonoksit zehirlenmelerinin artabileceğine dikkat çekti.

Karbonmonoksit zehirlenmelerinin yüzde 90’nın eylül-ekim aylarında olduğunu bildiren Halk Sağlığı İl Müdürü Dr. İbrahim Dedecan vatandaşları uyardı. Sessiz katil olarak bilinen karbonmonoksit zehirlenmeleri hakkında bilgi veren Dedecan, “Karbonmonoksit gazı; doğalgaz, gaz yağı, benzin, tüp gazı, kömür ve odun gibi yapısında ‘karbon’ bulunan yakıtların yanması veya tam olarak yanmaması neticesinde oluşan dumanda yer alan zehirli bir gazdır.

Tatsız, renksiz, kokusuz olması ve tahriş etme özelliğinin olmaması yüzünden fark edilmediği için ‘sessiz katil’ olarak bilinmektedir. Bu sessiz katile karşı hepimiz tedbirli olmalıyız. Evde meydana gelen kazalar sonucu ortaya çıkan zehirlenmeler çoğunluğu oluşturur. Soba, şofben, kombi, mangal ve şömineye bağlı ev kazaları bunların başlıcalarıdır. Bunun dışında kimyasallarla çalışanlarda, kapalı garaj veya tamirhanelerde egzoz gazına maruz kalanlarda da görülebilir. Bazen intihar maksadıyla kullanıldığı da görülür. Ülkemizde bilgisizlik, yanlış kullanım ve ihmal yüzünden soba, şofben, baca zehirlenmeleri hemen her yıl kış aylarında, özellikle alçak basınçlı havalarda tehlikeli boyutlara ulaşmaktadır.

Güney batıdan esen bir rüzgar olan lodosta her yıl onlarca kişi özellikle sobadan olmak üzere sızan karbonmonoksit gazından zehirlenmektedir” dedi.Dedecan, “Çökme veya yangın tehlikesinin bulunduğu durumlarda derhal 110 no’lu telefondan itfaiye aranmalı.Ortaya çıkabilecek acil sağlık sorunlarında derhal 112 aranmalı. Doğalgaz şebekesi ile ilgili ortaya çıkabilecek sorunlarda 187 no’lu telefondan doğalgaz arıza aranmalı. Karbonmonoksit zehirlenmesinin mutlaka hastanede tedavi edilmesi gerekmektedir. Sağlık Bakanlığı’na bağlı ücretsiz 114 no’lu Zehir Danışma Merkezi aranarak, zehirlenmelerde yapılacak ilkyardım hakkında gerekli bilgiler alınmalıdır” diye tavsiyelerde bulundu.

Benzer Haberler

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Yalova'nın Gururu © 2013 - Tüm Hakları Saklıdır.

>