Öğrencilere OGS hakkında bilgi verildi

Bu sene ilk kez 8’inci sınıflarda yapılacak olan Ortaöğretime Geçiş Sınavı öncesi Yalova’da veliler bilgilendirdi.

Yalova Milli Eğitim Müdürü Ahmet Yurtman, bu sınavın diğer sınavlardan bir farkının olmadığını söyledi.OKS ve SBS’nin kaldırılmasının ardından bu yıl ilk kez yapılacak olan Ortaöğretime Geçiş Sınavı öncesi Halk Eğitim Merkezi’nde yapılan toplantıda veliler bilgilendirildi. İl Milli Eğitim Müdürü Ahmet Yurtman, velilerin toplantıya ilgisizliğinden dert yandı.

Yurtman, normal sınavla yapılacak imtihan arasında çok küçük uygulama farklılıkları bulunduğunu söyledi.Yurtman, “Daha evvel OKS ya da SBS olarak bilinen sınavlar kalktı, yerine Ortaöğretime Geçiş Sınavı geldi. Bu sistem ilave bir sistem değildir. Öğrencilerimiz normalde 3 saatlik derste 3 tane imtihan oluyordu. 2 saat ders görüyorsa 2 imtihan oluyordu. Artık 1 tanesi 1’nci dönem, diğeri de 2’nci dönem olmak üzere 2 sınav olacak. Sorular Ankara’dan gelecek. Yine sınavları kendi okullarında olacaklar. Bu sınavın diğerlerinden farklı olan yönü önceden yıl sonunda yapılan SBS sınavlarında alt sınıflardan da sorular çıkabiliyordu. Ama bu yıl yapılacak olan sınavda alt sınıflardan değil, çocuklarımızın kendi seviyelerinde gördükleri konulardan sorular çıkacak.

Bir diğer farklılık da o sınıfın öğretmeni kendi sınıfının sınavına giremeyecek. Bunun ötesinde başka değişiklik yok. Bununla ilgili Esenköy beldemizde bir de deneme sınavı yapıldı. Öğrencilerimiz çok rahat bir sınav olduğunu bize söylediler. Bu sınavla ilgili okul müdürleri ve öğretmenlerde sürekli eğitimden geçtiler. Bu sınav çok normal bir sınav. Bütün illerden hazırlanan sorular Ankara’ya gidiyor. Burada oluşturulan komisyonda sorular arasında belirleme yaparak sınavı hazırlıyor.

Sınava girecek çocuklarımızın üzerinde kesinlikle telefon olmamalı. Aksi takdirde bu kopya sebebi sayılacaktır. Eğer bir okulda sınav varsa diğer tüm sınıflar da tatil olacaklar. Yine sınavlarda çocuklarımızın rahatsız olmamaları için gerekli hassasiyeti göstereceğiz. Sınav olan okul çevresinde güvenlik güçlerimiz gerekli tedbirleri alacaklar. Mazereti sebebiyle sınava giremeyenler ise belirlenecek bir tarihte bir merkezde sınava sonradan girecek”

Benzer Haberler

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Yalova'nın Gururu © 2013 - Tüm Hakları Saklıdır.

>