Yaşar Okuyan dershane tartışmalarını değerlendirdi

Eski Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Yaşar Okuyan, dershanelerin kapatılmasının acısını gelecekte çocukların çekeceğini söyledi.

Atatürkçü Düşünce Derneği Yalova Şubesi’ni ziyaret eden eski Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Yaşar Okuyan, dershanelerin kapatılması konusunda basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Türkiye’de her milli eğitim bakanı ile birlikte eğitim sisteminin değiştirildiğini dile getiren Okuyan, “Bu iktidar döneminde her bakan değişikliğinde eğitim sistemi, sınav sistemi değişiyor.

Eğitim sisteminde yapılan bu tahribat, 16 milyon çocuğun geleceğini doğrudan etkileyecektir. Dünyanın hiçbir yerinde böyle bir garabet yok. Dershaneler konusunda da asıl olan ise hiçbir dershaneye gerek olmayacak şekilde milli eğitiminizi tanzim etmenizdir. Şimdiki şartlarda bundan söz edilebilir mi? Dershaneler tartışmasının çıkmasının bir tek sebebi vardır.

Kendisine bütün seçim kampanyalarında destek veren hizmet grubunu devreden çıkarmaya çalışıyor. Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç çıkıp, ‘Dershanelere ihtiyaç kalmamıştır’ diyor. Bu açıklamayı ben şöyle yorumluyorum: ‘Artık hizmet grubunun desteğine ihtiyacımız kalmamıştır.’ Dans etmeye gerek yok. Adını doğru koyalım. MİT Operasyonu ve KCK davalarından itibaren çok ciddi şekilde Başbakanla cemaat arasında bir gerginlik var. Bu sürtüşmenin sonucunda yine olan çocuklarımıza olacak.

Nasıl serbest ekonomi anlayışı bu? Kim olarak dershaneleri iptal ediyorsun. Yarın çıkıp bakkalları, manavları da mı iptal edeceksin? Kurulu olan eğitim sistemi dershanelere ihtiyaç gösteriyor. Sistemi derskaneye ihtiyaç duyulmayacak noktaya getirirseniz sıkıntı yok” şeklinde konuştu.

Benzer Haberler

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Yalova'nın Gururu © 2013 - Tüm Hakları Saklıdır.

>