Rehabilitasyon Merkezi artık Yalova Üniversitesi’nin

Yalova’nın Termal ilçesinde çürümeye terk edilen Rehabilitasyon Merkezi’nin Yalova Üniversitesine devri için onay çıktı.

Orman Genel Müdürlüğü ve Yalova Üniversitesi arasında önümüzdeki günlerde imzalanacak protokol sonrasında tesis resmen üniversiteye geçmiş olacak.Termal’de Japon Kızılhaçı tarafından depremzedelerin psikolojik tedavi görmeleri için yaptırılan merkez 1999 yılından beri bir türlü hizmete girememişti.

Ardından Kızılay’a devredilen tesise en son Yalova Üniversitesi talip olmuştu. Ancak tesisin orman arazisinde bulunması tahsisin önünü hukuken kapamıştı. Bunun üzerine TBMM’de bir düzenleme yapılarak, bu tip tesislerin üniversitelere eğitim maksatlı olarak tahsis edilebilmesinin önü açıldı.

Merkezin üniversiteye tahsisinin müjdeli bir haber olduğunu dile getiren Yalova Üniversitesi Rektörü Niyazi Eruslu, önümüzdeki günlerde Orman Genel Müdürlüğü ile protokol imzalayacaklarını söyledi. Tahsis ücretiyle ilgili yönetmelikte de değişikliğe gidilmesinin kendilerine rahat bir nefes aldırdığını dile getiren Eruslu, “Termal’deki Rehabilitasyon Merkezi’nin bize devriyle ilgili belge elimize ulaştı. Şimdi parayı yatıracak ve ardından da Orman Genel Müdürlüğü ile protokol imzalayarak resmen burasını devralmış olacağız. Bursa Orman Bölge Müdürünün de bu konuda çok önemli çabaları oldu.

Kendisine teşekkür ediyorum. Bu zor sürecin her kademesinde çok uğraştı. Burasının Yalova üniversitesi’ne verilmesi için kanun çıktı. Diğer üniversiteler de bundan yararlanıyorlar. Burasının devri ile ilgili bir yönetmelik vardı. O yönetmelige göre devir ücreti çok yüksek çıkıyordu. O yönetmelik değişti. Eski yönetmeliğe göre bu binanın devri için 2.5 milyon TL para ödenmesi gerekiyordu. Değişiklikle bu ücret 100 bin TL’ye düştü. Bunların hepsinde Orman Bölge Müdürümüzün büyük emeği var. Protokolün ardından burasının tamiri için gereken 4.5 milyon TL’yi bulmamız lazım. Bu parayı bulup tamir yapacak ve tesisi eğitime kazandıracağız” dedi.

Benzer Haberler

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Yalova'nın Gururu © 2013 - Tüm Hakları Saklıdır.

>