Akıllı bisikletler ile organik ulaşım dönemi

Yalova Belediyesi tarafından organik ulaşım projesi kapsamında planlanan akıllı bisikletler, düzenlenen törenle halkın kullanımına sunuldu.

Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen törende Yalova Belediye Başkanı Yakup B. Koçal ve Yalova Emniyet Müdürü Hüseyin Ümit Yüksel bisiklet sürdüler.

Planlama içerisinde yer alan akıllı durak ve akıllı bisikletlerin trafiğin akışına ciddi katkılar yapacağını belirten Yalova Belediye Başkanı Yakup B. Koçal; “Bildiğim kadarıyla sadece Kayseri’de olan yani hiç yayılmamış olan bir uygulamayı devreye sokmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Ancak bizim uygulamamızda bir fark var. Hem akıllı bisiklet ağımız yaygın hem de ücretsiz kullanıma açıyoruz. Toplam 11 istasyonda 120 Akıllı Bisiklet halkımızın hizmetine sunuldu. Bu bisikletleri kullanabilmeleri için vatandaşlarımızın kart alması lazım. Bu kartı Yalova Belediyesi’nden ücretsiz olarak alabilirler. Bu kart sayesinde bisikleti kimin aldığını biz bileceğiz. Vatandaşımız bu kartla aldığı bisikleti kullanıp işini gördükten sonra bu duraklardan her hangi birine bırakacak. Artık akıllı duraklarımız da devreye girmiş oluyor. Akıllı duraklardan kasıtımız duranlardaki ekranlar. O ekranlarda otobüslerin kaç dakika sonra geleceğini ve hangi güzergâha gideceğini görebileceğiz. Kısa bir süre sonra bu sisteme minibüsleri de dahil edeceğiz. İldeki 167 minibüs kartlı sisteme geçecek. Otobüs ve Minibüslerin kartlı sisteme geçmesiyle Yalova’da trafiği disipline sokmuş olacağız. Bundan sonra minibüs ve otobüsler sadece duraklarda duracak. Biz araçları kamera ve merkezi sistemle kontrol edeceğiz. Bu düzene uymayanlar hakkında da işlem yapacağız. Akıllı bisikletlerimiz hayırlı olsun” diye konuştu.

Tören sırasında bilgi veren firma yetkilileri akıllı durak uygulamasının android ve ıphone yazılımlarında kullanılacağını belirttiler. Daha sonra Yalova Belediye Başkanı Yakup B. Koçal ve Yalova Emniyet Müdürü Hüseyin Ümit Yüksel akıllı bisikletlerden alarak Yalova Belediyesi’ne kadar sürüş yaptılar.

Benzer Haberler

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Yalova'nın Gururu © 2013 - Tüm Hakları Saklıdır.

>